مقالات

همه چیز در مورد لباس های ایزوله

 

 

به نام خدا

 

 

همه چیز در مورد لباس های ایزوله

معرفی و سابقه لباس ایزوله:

لباس ایزوله یا کاورال یا سرهمی اصطلاحا” به لباسی اطلاق میشود که غیر از صورت و دستها و پاها تا مچ،بقیه بدن را پوشش میدهند.

استفاده از پاپوش یکسره در لباسهای ایزوله کار استانداردی نیست .زیرا پاپوش پس از مدتی راه رفتن ،پاره میشود و میتواند موجب ورود آلودگی و عوامل بیماری زا به داخل لباس بشود.

در این گونه موارد راه کار استفاده از کاور کفش یا کاور چکمه به صورت جداگانه است تا در زمان سوراخ شدن تعویض شود.مزیت دیگر این روش  آن است که در زمان تردد بین محیط های مختلف،مثلا سرویس بهداشتی،میتوان کاور کفش را تعویض نمود.

 

شما میتوانید کاور کفش و کاور پوتین را از سایت آلفاطب به صورت آنلاین تهیه بفرمایید.

 

ممکن است درز دوخت لباسهای ایزوله توسط نوار چسب مخصوص پوشیده شده باشد.در صورتی که لباس از دوخت و کنترل کیفی خوبی در زمان تولید برخوردار باشد،استفاده از چسب درزگیر نیازی ندارد.

در قسمت مچ دست و مچ پای لباس کاورال باید حتما از کش استفاده شده باشد.استفاده از کشباف به علت این که میتواند محل تجمع آلودگی باشد ،اصلا مناسب نیست.

لباسهای ایزوله به صورت یکبار مصرف عرضه میشوند.ضد عفونی کردن و استفاده مجدد آن ها به علت امکان انتقال عوامل بیماری زا به هیچ وجه توصیه نمیشود.

سابقا” نمونه های لباس ایزوله موجود در کشور تولید کمپانی DUPONT کشور آمریکا بود که تحت برند tyvek عرضه می شد.

همزمان با شیوع کرونا و مشکلات تحریم ،نیاز فوری و بالای کشور به این محصول و همچنین نیاز جهانی به لباس ایزوله،نیاز به تولید این محصول در داخل کشور به شدت احساس می شد.

در این شرایط ،شرکت احسان طب پارسیان از محدود شرکت هایی بود که از بهمن ماه 98 تولید لباسهای ایزوله را در دستور کار قرار داد.با توجه به سابقه چندین ساله این شرکت در امر تولید البسه یکبار مصرف بیمارستانی ،تولید لباسهای ایزوله با استفاده از پارچه های رایج در صنعت تولید لباسهای یکبار مصرف بیمارستانی آغاز شد و توانست بخش مهمی از نیاز کشور در روزهای ابتدایی همه گیری کرونا را براورده نماید.

 

 

انواع پارچه مصرفی در تولید لباس ایزوله:

لباسهای ایزوله شرکت احسان طب پارسیان از پارچه های بی بافت لمینت شده تولید میشوند.

پارچه های بی بافت نوع خاصی از پارچه هستند که از جنس پلی پروپیلن(PP) و با پرس کردن الیاف تولید می شوند.به همین علت این پارچه ها منفذی برای ورود عوامل بیماریزا ندارند.

نوع خاصی از پارچه بی بافت که در تولید لباس ایزوله کاربرد دارد به اسپان باند معروف است.پارچه های اسپان باند دارای خصوصیت آبگریزی هستند.با این وجود جهت ایمنی بالاتر ما پارچه اسپان باند را با یک لایه دیگر ضد آب تقویت یا اصطلاحا” لمینت میکنیم.

انواع لمینت پارچه های لباس ایزوله:

جهت خریداری لباسهای ایزوله خیلی مهم است که به نوع لمینت پارچه ها توجه کنید.ما به شدت توصیه میکنیم که از خریداری لباسهایی با پارچه اسپان باند ساده و فاقد لمینت خودداری فرمایید.

لباسهای فاقد لمینت امروزه به وفور تحت عنوان لباس کاورال چند بار مصرف و قابل ضد عفونی در بازار موجود میباشند.

این نوع لباسها را به علت استفاده کردن ازپارچه فاقد لایه لمینت ،میتوان در اتوکلاو قرار داد.ولی همین موضوع یک نقطه ضعف بزرگ است و این پارچه در مقابل عبور ویروسها مقاومت ندارد.

نوع اول:لمینت با لایه PP  (کوتینگ)

این نوع لمینت رایج ترین نوع لمینت لباسهای ایزوله می باشد.از نظر ظاهری سطح لمینت شده براق میباشد و لایه های پارچه قابل تفکیک نیستند.

لباسهای ایزوله تولید شده با این نوع پارچه ،در کنار ارزانتر بودن،گرم و بدون گردش هوا هستند و برای استفاده چند ساعته و مخصوصا” در هوای گرم مناسب نیستند.

نوع دوم:لمینت با فیلم قابل تنفس

در این روش ،پارچه اسپان باند با یک لایه پلاستیکی نازک با گرماژ20 گرم بر متر مربع که حد اکثر قطر منافذ آن بین 10 تا 20 نانو متر باشد، لمینت میشود.در این حالت لمینت،میتوان لایه های پارچه را از هم تفکیک نمود.

باتوجه به قطر ویروس کرونا که 20 نانومتر است،این نوع لمینت در کنار جلوگیری از ورود ویروس ،به علت تنفس پذیر بودن لمینت،موجب گردش هوا داخل لباس و خنک شدن کاربر میشود.

این نوع لباسها را میتوان از پارچه 2 لایه لمینت و 3 لایه لمینت تولید نمود.در نوع 3 لایه لمینت،لایه فیلم تنفس پذیر بین 2 لایهپارچه اسپان باند قرار گرفته و محافظت میشود.این مدل لباس باکیفیت ترین نوع و همچنین گران ترین نوع لباسهای ایزوله میباشد.

 

جهت خریداری لباس لمینت شده تنفس پذیر شرکت احسان طب ،اینجا را کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *