مقالات

ماسک سه لایه جراحی در مقابل ماسک N95

اگر میخواهید با مشخصات ماسک سه لایه جراحی وماسک N95 و تفاوت های آن ها آشنا شوید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

سوال : ماسک سه لایه چه مدل ماسکی هست؟

ماسک های سه لایه جراحی از سه لایه پارچه بی بافت تشکیل شده اند که به هم پرس شده و با کش به دوطرف گوش ها وصل میشوند.

میخواهید در مورد پارچه های بی بافت بدانید؟اینجا را کلیک کنید

درلایه اول و سوم ماسک سه لایه معمولا ازپارچه بی بافت نوع اسپان باند 20 تا 25 گرم استفاده میشود.لایه میانی حتما” باید از پارچه بی بافت ملت بلون باشد .لایه ملت بلون همانند یک فیلتر در ماسک عمل میکند و جلوی گذشتن آلودگی و ذرات را میگیرد.


امروزه بعضی تولیدکنندگان ماسک سه لایه ،به علت ارزانتر بودن اسپان باند از ملت بلون،هر سه لایه را از اسپان باند تولید میکنند یا حتی گاهی فقط از 2 لایه اسپان باند استفاده میکنند.این ماسک ها ارزش حفاظتی ندارند .لطفا این موضوع را در زمان تهیه ماسک سه لایه در نظر داشته باشید.

ابعاد ماسک 3 لایه 10cm*17cm است.اتصال لایه های ماسک به همدیگر و همچنین کش به بدنه ماسک ، باید با دوخت اولتراسونیک باشد و نباید توسط چرخ خیاطی دوخته شده باشد.

سوال:ماسک N95 چه مدل ماسکی هست؟این مدل ماسک از پرس شدن 4 یا 5 لایه پارچه بی بافت اسپان باند و ملت بلون به یکدیگر تشکیل میشود.نام گذاری این ماسک ها بر این اساس هست که میتوانند تا 95% از ذرات بزرگتر از0.3 میکرون را فیلتر کنند.

ماسک های N95 میتوانند شامل یک عدد سوپاپ هم باشند.وظیفه سوپاپ این است که هوای بازدم از طریق آن به راحتی خارج میشود.لذا کاربر دوباره هوای بازدم حاوی دی اکسید کربن را تنفس نمیکند.نکته مهم این است که اگر شما ناقل بیماری باشید،در صورت استفاده از ماسک سوپاپ دار،هوای بازدم فیلتر نمیشود و ممکن است ویروس را به افراد سالم مجاور خود منتقل کند.لذا تا جایی که ممکن هست از ماسک های سوپاپ دار استفاده نکنید.

تست فیت شدن ماسک N95:

ماسک های N95 باید حتما در هنگام استفاده از تمامی نقاط به صورت چسبیده باشند.به نحوی که وقتی کاربر نفس میکشد به سمت داخل جمع شده و در هنگام بازدم ،برآمده شوند.این نوع ماسک نمیتواند روی صورت افرادی که ریش و سبیل دارند ،به صورت کامل نصب شود و برای این افراد کارایی ندارد.

نتیجه گیری:

ماسک های N95  به علت فیت شدن کامل روی صورت و منافذ ریزتز ،توانایی محافظت بالاتری نسبت به ماسک های سه لایه دارند.در مدل های بدون سوپاپ به علت تنفس دوباره هوای بازدم،در مدت زمان زیاد میتوانند موجب سردرد شوند.همچنین ماسک های N95 سوپاپ دار میتوانند موجب انتقال بیماری از شخص ناقل به اطرافیان شوند.

در مقابل ماسک های سه لایه سبک و راحت هستند ولی فقط گرد و غبار و ذرات بزرگ را فیلتر میکنند.ماسک های سه لایه باید پس از هر بار استفاده ،دور انداخته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *